Szkolny Klub Górski

Góry zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca.

"Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie." – Piotr Pustelnik.

Szkolny Klub Górski umożliwia młodym ludziom dokonać wyboru. Do zobaczenia w górach!

77 454 45 24
piodobro@wp.pl
Tadeusza Kościuszki 39, 45-062 Opole
 • Aktualności

  Przeczytaj co u nas się dzieje.

 • Korona Gór Polski

  Zobacz, które szczyty tworzą Koronę Gór Polski.

 • Wyprawy

  Przeczytaj relacje z naszych wypraw.

 • Współpraca

  Poznaj naszych partnerów i sponsorów.

 • Historia szkoły

  Poznaj historię Opolskiego Elektryczniaka.

Najnowsze artykuły

Niezwykłe spotkanie o trekkingu w Himalajach

Niezwykłe spotkanie o trekkingu w Himalajach

W ramach „Spotkań z ludźmi gór” organizowanych przez Szkolny Klub Górski, w środę 10 kwietnia 2024 odbyło się kolejne spotkanie.

Opowieść o trekkingu w Neapolu

Opowieść o trekkingu w Neapolu

Przed nami niesamowite spotkanie.

Filmowe podsumowanie Ekspedycji 12

Filmowe podsumowanie Ekspedycji 12

Zapraszamy do oglądnienia filmu podsumowującego Ekspedycję 12, która odbyła się w dniach 11 - 13.03.2024.

Ekspedycja 12 zaprowadziła nas w malownicze Sudety

Ekspedycja 12 zaprowadziła nas w malownicze Sudety

W dniach 11 - 13.03.2024 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już dwunastej Ekspedycji.

Ślubowanie i przyjęcie nowych członków do Szkolnego Klubu Górskiego

Ślubowanie i przyjęcie nowych członków do Szkolnego Klubu Górskiego

W środę, 3 stycznia 2024 r. 25 uczniów naszej szkoły złożyło uroczyste ślubowanie i wyraziło chęć przynależenia do Szkolnego Klubu Górskiego.

Członkowie SKG uczestniczyli w akcji "Apteczka na szlaku"

Członkowie SKG uczestniczyli w akcji "Apteczka na szlaku"

Projekt polega na zaopatrzeniu jak największej liczby punktów na trasach, którymi poruszają się turyści w rzeczy, które nie zawsze mamy w plecakach, a które bardzo mogą nam się przydać.

Zapisy do Szkolnego Klubu Górskiego

Zapisy do Szkolnego Klubu Górskiego

Wystartował nowy rok szkolny - Jesteśmy po miesiącu Wielu z Was już pyta, co można zrobić, żeby zostać członkiem SKG Opole, dlatego rozpoczynamy nowy nabór. Warto tworzyć prawdopodobnie jedyny taki...

Bieszczadzka Ekspedycja 11 zrealizowana

Bieszczadzka Ekspedycja 11 zrealizowana

W dnia 25-29.09.2023 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już jedenastej Ekspedycji.

 

 

O nas

Szkolny Klub Górski jest klubem o charakterze typowo turystyczno-górskim, co oznacza, że każdy - nieistotne, czy wytrawnym "góralem", czy też początkującym turystą - znajdzie tu coś dla siebie.

Cele i zadania

Zadania i cele jakie stawia sobie Szkolny Klub Górski.

Spotkania

Siedzibą naszego Klubu jest Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu. Spotykamy się w wcześniej ustalone środy o godz. 14.45.

Członkowie klubu

Jeśli kochasz góry i chciałbyś poznać szlaki i pasma górskie to masz niesamowitą okazję.

Zapisy

Napisz do nas na Facebooku, na maila bądź wypełnij formularz.

W dniach 25-29.09.2023 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już jedenastej Ekspedycji.

O wydarzeniach, spotkaniach, zmaganiach podzielił się z nami Franciszek, który uczestniczył w wyjeździe SKG Opole.

Dzień pierwszy Ekspedycji 11 w Bieszczadach rozpoczęliśmy od malowniczej podróży kolejką gondolową, która zawiozła nas nad imponującą Zaporą Solińską. To był wspaniały widok! Spacerując po samej zaporze, podziwialiśmy przepiękne tereny jeziora Solińskiego.

Na koniec tego dnia odbyło się też ważne szkolenie dotyczące przygotowywania niezbędnego sprzętu na wyprawy w góry i bezpiecznego poruszania się w nich. Bezpieczeństwo w górach jest dla nas bardzo ważne.

Drugiego dnia naszej ekspedycji ruszyliśmy z wsi Wołosate w stronę szczytów Halicz, Rozsypaniec i Tarnica. To był prawdziwy wysiłek - 20 km trasy i 900 m przewyższenia. Na Tarnicy dowiedzieliśmy się o miłości Karola Wojtyły do polskich gór. Tam, pod krzyżem papieskim, uwieczniliśmy ten niezwykły moment.

Trzeci dzień to kolejna porcja wrażeń! Rozpoczęliśmy wędrówkę z przełęczy Wyżna, przeszliśmy przez Małą Rawkę i Wielką Rawkę, aż dotarliśmy na Krzemieniec, trójstyk granic Polski, Ukrainy i Słowacji. To historyczne miejsce, które jest także wschodnią granicą NATO i Unii Europejskiej. Na szczycie odśpiewaliśmy Mazurek Dąbrowskiego.

Czwarty dzień był równie intensywny. Szlak rozpoczęliśmy w Wetlinie, przeszliśmy przez Przełęcz Orłowicza na Połoninę Wetlińską, odwiedziliśmy schronisko Chatka Puchatka i zakończyliśmy wyprawę zejściem do Brzegów Górnych. 14 km i około 700 m przewyższenia, to naprawdę spore wyzwanie. Nie zapomnieliśmy także o tym, co warto zabrać ze sobą w góry i jak dbać o zdrową dietę w trakcie wypraw. Nie mogło zabraknąć teżurodzinowego "sto lat" dla jednego z naszych uczestników!

Na zakończenie piątego i ostatniego dnia ekspedycji nieco zwolniliśmy tempo. Odwiedziliśmy Muzeum Przyrodnicze oraz Pawilon Edukacyjno-Przyrodniczy w Mucznej. Poznaliśmy fascynujący świat zwierząt zamieszkujących Bieszczady, a zwłaszcza żubry - zarówno te w formie wypchanej, jak i żywe, które obserwowaliśmy z bezpiecznej odległości.

To była wyjątkowa przygoda, pełna wrażeń i nauki. Bieszczady pozostawiły w naszych sercach niezapomniane wspomnienia, a my czujemy się teraz jeszcze bardziej zjednoczeni i gotowi na nowe wyzwania! Tegoroczna Ekspedcyja została wpisana w projekt MInisterstwa Sportu i Turystyki.

Zapraszamy do naszej galerii, gdzie można zobaczyć nasze sukcesy i wrażenia z tego wyjątkowego wyjazdu.

PATRIOTYCZNO-SPORTOWA EKSPEDYCJA W BIESZCZADY "POZNAJEMY POLSKIE GÓRY NA SPORTOWO" ORGANIZOWANA JEST W RAMACH ZADANIA PN.: "W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH. AKTYWNOŚĆ SPORTOWA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH" DOFINANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW MINISTERSTWA SPORTU I TURYSTYKI.

 

 

Dlaczego chodzę po górach?

Kiedyś na Demotywatorach przeczytałem zdanie, które bardzo dobrze odpowiada na pytanie dlaczego chodzę po górach. Otóż ludzi można podzielić na dwa rodzaje: na tych, którym nie trzeba tłumaczyć tej miłości do gór i na tych, którzy nigdy tego nie zrozumieją.
Piotr Dobrowolski
Nauczyciel - członek SKG
Góry przyciągają mnie swoją magią i nieprzewidywalnością. Potrafią skatować nogi ale odwdzięczają się pięknymi widokami. Pozwalają mi zapomnieć o codziennej, szarej rzeczywistości.
Mikołaj Żytyński
Odkąd pamiętam lubię wysiłek fizyczny, góry są wspaniałym miejscem na sprawdzenie swoich sił i jednocześnie odpoczynek od codzienności. Czasami wspinaczka jest męcząca, ale widoki z samego szczytu są czymś niesamowitym i niezapomnianym.
Bartłomiej Zieliński
Góry są dla mnie doskonałą odskocznią od codzienności. Uczą doceniać rzeczy proste, takie których na co dzień nie dostrzegamy. Wbrew pozorom są ciekawe i zawsze nieprzewidywalne.
Kewin Warzecha
Lubię podziwiać górskie krajobrazy, spędzać aktywnie czas, dużą satysfakcję przynosi mi stanięcie na szczycie góry po całym dniu wędrówki.
Adam Lukosik
Dlaczego lubię chodzić po górach? Co przyjemnego jest w zmęczeniu, pocie, i bolących od wędrówki nogach? Może to, że powietrze u góry ma lepszy smak, a przebywanie na szlaku pozwala na psychiczne katharsis.
Mikołaj Chmielak
Jest w tym coś nieuchwytnego i niewytłumaczalnego. Nieważne ile razy byśmy się starali to wytłumaczyć, to i tak nie zrozumiesz tego dopóki sam nie spróbujesz.
Adrian Panek
Bardzo lubię góry... Ogólnie kontakt z naturą i w tym wypadku nie muszą być to akurat góry. Szum drzew, świeże powietrze i spokój. Uwielbiam poznawać nowe miejsca.
Michał Wojda
Gdy pojechałem pierwszy raz w góry 6 lub 7 lat temu bardzo mi się spodobały piękne widoki, nieźle towarzystwo przyroda ale nie tylko 3 lata temu gdy pojechałem na Babią Górę poczułem tą chęć i dalsza ochotę chodzenia po górach. W górach zawsze umiem się odstresować, wyluzować zapomnieć o kłopotach, naładować tak zwane baterie nigdzie tak nie umiem odpocząć jak w górach.
Nikodem Sękowski

Należymy do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski

Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku, a tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Klub zrzesza nie tylko rodaków z kraju, ale i mieszkańców wielu państw europejskich, a nawet dalekiej Syberii. Osoby przyjęte do Klubu mają prawo noszenia odznaki klubowej. Członkowie Klubu Zdobywcy Korony Gór Polski dokumentują swoje wejścia na koronne szczyty w specjalnej książeczce zbierając pieczątki.

Zobacz wykaz szczytów