Szkolny Klub Górski

Góry zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca.

"Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie." – Piotr Pustelnik.

Szkolny Klub Górski umożliwia młodym ludziom dokonać wyboru. Do zobaczenia w górach!

77 454 45 24
piodobro@wp.pl
Tadeusza Kościuszki 39, 45-062 Opole
 • Aktualności

  Przeczytaj co u nas się dzieje.

 • Korona Gór Polski

  Zobacz, które szczyty tworzą Koronę Gór Polski.

 • Wyprawy

  Przeczytaj relacje z naszych wypraw.

 • Współpraca

  Poznaj naszych partnerów i sponsorów.

 • Historia szkoły

  Poznaj historię Opolskiego Elektryczniaka.

Najnowsze artykuły

Niezwykłe spotkanie o trekkingu w Himalajach

Niezwykłe spotkanie o trekkingu w Himalajach

W ramach „Spotkań z ludźmi gór” organizowanych przez Szkolny Klub Górski, w środę 10 kwietnia 2024 odbyło się kolejne spotkanie.

Opowieść o trekkingu w Neapolu

Opowieść o trekkingu w Neapolu

Przed nami niesamowite spotkanie.

Filmowe podsumowanie Ekspedycji 12

Filmowe podsumowanie Ekspedycji 12

Zapraszamy do oglądnienia filmu podsumowującego Ekspedycję 12, która odbyła się w dniach 11 - 13.03.2024.

Ekspedycja 12 zaprowadziła nas w malownicze Sudety

Ekspedycja 12 zaprowadziła nas w malownicze Sudety

W dniach 11 - 13.03.2024 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już dwunastej Ekspedycji.

Ślubowanie i przyjęcie nowych członków do Szkolnego Klubu Górskiego

Ślubowanie i przyjęcie nowych członków do Szkolnego Klubu Górskiego

W środę, 3 stycznia 2024 r. 25 uczniów naszej szkoły złożyło uroczyste ślubowanie i wyraziło chęć przynależenia do Szkolnego Klubu Górskiego.

Członkowie SKG uczestniczyli w akcji "Apteczka na szlaku"

Członkowie SKG uczestniczyli w akcji "Apteczka na szlaku"

Projekt polega na zaopatrzeniu jak największej liczby punktów na trasach, którymi poruszają się turyści w rzeczy, które nie zawsze mamy w plecakach, a które bardzo mogą nam się przydać.

Zapisy do Szkolnego Klubu Górskiego

Zapisy do Szkolnego Klubu Górskiego

Wystartował nowy rok szkolny - Jesteśmy po miesiącu Wielu z Was już pyta, co można zrobić, żeby zostać członkiem SKG Opole, dlatego rozpoczynamy nowy nabór. Warto tworzyć prawdopodobnie jedyny taki...

Bieszczadzka Ekspedycja 11 zrealizowana

Bieszczadzka Ekspedycja 11 zrealizowana

W dnia 25-29.09.2023 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już jedenastej Ekspedycji.

 

 

O nas

Szkolny Klub Górski jest klubem o charakterze typowo turystyczno-górskim, co oznacza, że każdy - nieistotne, czy wytrawnym "góralem", czy też początkującym turystą - znajdzie tu coś dla siebie.

Cele i zadania

Zadania i cele jakie stawia sobie Szkolny Klub Górski.

Spotkania

Siedzibą naszego Klubu jest Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu. Spotykamy się w wcześniej ustalone środy o godz. 14.45.

Członkowie klubu

Jeśli kochasz góry i chciałbyś poznać szlaki i pasma górskie to masz niesamowitą okazję.

Zapisy

Napisz do nas na Facebooku, na maila bądź wypełnij formularz.

Pod koniec wakacji 2022 r. członkowie Szkolnego Klubu Górskiego uczestniczyli w pierwszej zagranicznej Ekspedcyji 9 do Macedonii Północnej i Grecji. Zachęcamy do przeczytania relacji uczestników wyjazdu (Nina i Jakub), ktorzy podzielili się wyprawą.

25 sierpnia 2022 rozpoczęła się 9. Ekspedycja Szkolnego Klubu Górskiego. O godzinie 18:45 wszyscy pojawiliśmy się na zbiórce. Zapakowaliśmy się do autokaru i wyruszyliśmy w drogę. Podróż minęła spokojnie, większość uczestników usnęła, bo w końcu jechaliśmy przez całą noc. Na granicach w Unii Europejskiej nie było żadnej kontroli, a na Węgiersko-Serbskiej i Serbsko-Macedońskiej wystarczyło pokazać dowody osobiste lub paszporty.

Drugi dzień był już bardziej urozmaicony. W godzinach popołudniowych dojechaliśmy do Skopi – stolicy Macedonii – gdzie zakwaterowaliśmy się i wraz z przewodnikiem poszliśmy zwiedzać miasto. Odwiedziliśmy meczet, do którego zdążyliśmy w ostatnim momencie przed nawoływaniem do modlitwy. Od tej wizyty rozpoczęliśmy zwiedzanie starej części stolicy Macedonii Północnej, która pozostaje pod silnym wpływem religii muzułmańskiej. Było tam wiele małych sklepików i kawiarenek, a uliczki były oświetlone wieloma kolorowymi lampkami. Stamtąd przeszliśmy przez kamienny most do nowszej części Skopi, zbudowanej w neoklasycznym stylu. Po zwiedzaniu wróciliśmy do ośrodka, aby nabrać sił na następny dzień.

Trzeciego dnia pojechaliśmy do drugiego największego miasta w Grecji – Saloników. Tam poznaliśmy ciekawą i długą historię Grecji, zobaczyliśmy m. in. łuk tryumfalny cesarza Galeriusza, pomnik Arystotelesa czy Aleksandra Wielkiego. Następnie wyruszyliśmy do Paralii, gdzie zakwaterowaliśmy się w pensjonacie. Tego popołudnia poszliśmy na plażę i kąpaliśmy się w ciepłych wodach Morza Egejskiego.

Czwartego dnia pojechaliśmy do Kalambaki, aby odwiedzić wielkie formacje skalne Meteory i zwiedzić klasztory znajdujące się na nich. Odwiedziliśmy również pracownię ikon i dowiedzieliśmy się jak się je pisze. Z 24 klasztorów do dzisiaj 6 jest dalej zamieszkałych. Jeden z nich - klasztor Świętej Trójcy - zwiedziliśmy, wysłuchując historii tego klasztoru. Po powrocie do Paralii wybraliśmy się jeszcze nad morze - cieplejsze, ale i bardziej słone od tego polskiego.

Dzień piąty to pierwszy i chyba najtrudniejszy dzień trekkingu. Maszerowaliśmy w Masywie Olimpu z dwoma greckimi przewodnikami. Jednym z naszych celów na ten dzień było dotarcie do schroniska o nazwie "Krevatia", z którego można było zobaczyć niesamowite widoki. To była prawdziwa uczta dla miłośników fotografii. Po przejściu 15,5 km z przewyższeniem wynoszącym 828 m zażyliśmy orzeźwiającej kąpieli w krystalicznie przejrzystej wodzie w kanionie Agia Kori.

Szósty dzień w Grecji był naszym drugim dniem trekkingu. Wyruszając z Litochoro wspinaliśmy się wzdłuż kanionu Enipeas, aby na samym końcu dotrzeć do klasztoru św. Dionizosa. Większość trasy biegła wśród drzew, pozwalając nam podziwiać widoki tylko od czasu do czasu. W czasie naszej wyprawy mieliśmy okazję kąpać się w dość chłodnej wodzie jednego z potoków przepływających przez masyw Olimpu. Tego dnia przeszliśmy 11 km, a przewyższenie wynosiło około 900 m.

Dzień siódmy ekspedycji to ostatni z trzech dni trekkingowych. Na początku wędrówki spotkaliśmy bezdomnego psa, który od razu się do nas dołączył i towarzyszył nam przez większość trasy, która liczyła 8 km z przewyższeniem wynoszącym 400 m. Celem naszej wędrówki był przepiękny 22 metrowy wodospad Red Rock. Po dotarciu do celu mieliśmy okazję pływać w chłodnych wodach kanionu Orlias. Kilku z uczestników miało okazje spróbować kanioningu.

Ósmego dnia statkiem dopłynęliśmy na jedną z wysp Sporad Północnych – Skiathos. W czasie rejsu mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe widoki oraz nauczyć się greckiego tańca Sirtaki nazywanego Zorbą. Skiathos jest bardzo urokliwe, z charakterystycznymi białymi domkami i wręcz krystaliczną wodą. Po zwiedzaniu wyspy popłynęliśmy na jedną z najpiękniejszych plaż – Koukounaries. Tam mogliśmy kąpać i zażywać kąpieli słonecznej.

Dziewiątego dnia ekspedycji wyruszyliśmy w drogę powrotną. Sama droga minęła szybko, jechaliśmy w nocy i większość osób spała. Jedynym problemem były korki, przez które na granicy Serbskiej spędziliśmy około 3 godzin. W końcu dnia dziesiątego, po ponad 20 godzinach podróży dotarliśmy do Opola. O 7:30 pożegnaliśmy się i oficjalnie zakończyliśmy niesamowicie ciekawą 10 dniową ekspedycję Szkolnego Klubu Górskiego do Grecji.

 

Dlaczego chodzę po górach?

Kiedyś na Demotywatorach przeczytałem zdanie, które bardzo dobrze odpowiada na pytanie dlaczego chodzę po górach. Otóż ludzi można podzielić na dwa rodzaje: na tych, którym nie trzeba tłumaczyć tej miłości do gór i na tych, którzy nigdy tego nie zrozumieją.
Piotr Dobrowolski
Nauczyciel - członek SKG
Góry przyciągają mnie swoją magią i nieprzewidywalnością. Potrafią skatować nogi ale odwdzięczają się pięknymi widokami. Pozwalają mi zapomnieć o codziennej, szarej rzeczywistości.
Mikołaj Żytyński
Odkąd pamiętam lubię wysiłek fizyczny, góry są wspaniałym miejscem na sprawdzenie swoich sił i jednocześnie odpoczynek od codzienności. Czasami wspinaczka jest męcząca, ale widoki z samego szczytu są czymś niesamowitym i niezapomnianym.
Bartłomiej Zieliński
Góry są dla mnie doskonałą odskocznią od codzienności. Uczą doceniać rzeczy proste, takie których na co dzień nie dostrzegamy. Wbrew pozorom są ciekawe i zawsze nieprzewidywalne.
Kewin Warzecha
Lubię podziwiać górskie krajobrazy, spędzać aktywnie czas, dużą satysfakcję przynosi mi stanięcie na szczycie góry po całym dniu wędrówki.
Adam Lukosik
Dlaczego lubię chodzić po górach? Co przyjemnego jest w zmęczeniu, pocie, i bolących od wędrówki nogach? Może to, że powietrze u góry ma lepszy smak, a przebywanie na szlaku pozwala na psychiczne katharsis.
Mikołaj Chmielak
Jest w tym coś nieuchwytnego i niewytłumaczalnego. Nieważne ile razy byśmy się starali to wytłumaczyć, to i tak nie zrozumiesz tego dopóki sam nie spróbujesz.
Adrian Panek
Bardzo lubię góry... Ogólnie kontakt z naturą i w tym wypadku nie muszą być to akurat góry. Szum drzew, świeże powietrze i spokój. Uwielbiam poznawać nowe miejsca.
Michał Wojda
Gdy pojechałem pierwszy raz w góry 6 lub 7 lat temu bardzo mi się spodobały piękne widoki, nieźle towarzystwo przyroda ale nie tylko 3 lata temu gdy pojechałem na Babią Górę poczułem tą chęć i dalsza ochotę chodzenia po górach. W górach zawsze umiem się odstresować, wyluzować zapomnieć o kłopotach, naładować tak zwane baterie nigdzie tak nie umiem odpocząć jak w górach.
Nikodem Sękowski

Należymy do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski

Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku, a tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Klub zrzesza nie tylko rodaków z kraju, ale i mieszkańców wielu państw europejskich, a nawet dalekiej Syberii. Osoby przyjęte do Klubu mają prawo noszenia odznaki klubowej. Członkowie Klubu Zdobywcy Korony Gór Polski dokumentują swoje wejścia na koronne szczyty w specjalnej książeczce zbierając pieczątki.

Zobacz wykaz szczytów