Szkolny Klub Górski

Góry zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca.

"Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie." – Piotr Pustelnik.

Szkolny Klub Górski umożliwia młodym ludziom dokonać wyboru. Do zobaczenia w górach!

77 454 45 24
piodobro@wp.pl
Tadeusza Kościuszki 39, 45-062 Opole
  • Aktualności

    Przeczytaj co u nas się dzieje.

  • Korona Gór Polski

    Zobacz, które szczyty tworzą Koronę Gór Polski.

  • Wyprawy

    Przeczytaj relacje z naszych wypraw.

  • Współpraca

    Poznaj naszych partnerów i sponsorów.

  • Historia szkoły

    Poznaj historię Opolskiego Elektryczniaka.

Najnowsze artykuły

Filmowe podsumowanie Ekspedycji 12

Filmowe podsumowanie Ekspedycji 12

Zapraszamy do oglądnienia filmu podsumowującego Ekspedycję 12, która odbyła się w dniach 11 - 13.03.2024.

Ekspedycja 12 zaprowadziła nas w malownicze Sudety

Ekspedycja 12 zaprowadziła nas w malownicze Sudety

W dniach 11 - 13.03.2024 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już dwunastej Ekspedycji.

Ślubowanie i przyjęcie nowych członków do Szkolnego Klubu Górskiego

Ślubowanie i przyjęcie nowych członków do Szkolnego Klubu Górskiego

W środę, 3 stycznia 2024 r. 25 uczniów naszej szkoły złożyło uroczyste ślubowanie i wyraziło chęć przynależenia do Szkolnego Klubu Górskiego.

Członkowie SKG uczestniczyli w akcji "Apteczka na szlaku"

Członkowie SKG uczestniczyli w akcji "Apteczka na szlaku"

Projekt polega na zaopatrzeniu jak największej liczby punktów na trasach, którymi poruszają się turyści w rzeczy, które nie zawsze mamy w plecakach, a które bardzo mogą nam się przydać.

Zapisy do Szkolnego Klubu Górskiego

Zapisy do Szkolnego Klubu Górskiego

Wystartował nowy rok szkolny - Jesteśmy po miesiącu Wielu z Was już pyta, co można zrobić, żeby zostać członkiem SKG Opole, dlatego rozpoczynamy nowy nabór. Warto tworzyć prawdopodobnie jedyny taki...

Bieszczadzka Ekspedycja 11 zrealizowana

Bieszczadzka Ekspedycja 11 zrealizowana

W dnia 25-29.09.2023 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już jedenastej Ekspedycji.

Jubileuszowa Ekspedycja 10 "Cztery Wieże" zakończona!

Jubileuszowa Ekspedycja 10 "Cztery Wieże" zakończona!

W dnia 6-9-03.2023 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już dziesiątej Ekspedycji.

Czwarty challenge projektu „Z Opola na dach Europy”

Czwarty challenge projektu „Z Opola na dach Europy”

W dniach 6-7 grudnia 2022 r. część Członków Szkolnego Klubu Górskiego realizowała dwudniowy #4  challenge w ramach projektu „Z Opola na dach Europy”.

 

 

O nas

Szkolny Klub Górski jest klubem o charakterze typowo turystyczno-górskim, co oznacza, że każdy - nieistotne, czy wytrawnym "góralem", czy też początkującym turystą - znajdzie tu coś dla siebie.

Cele i zadania

Zadania i cele jakie stawia sobie Szkolny Klub Górski.

Spotkania

Siedzibą naszego Klubu jest Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu. Spotykamy się w wcześniej ustalone środy o godz. 14.45.

Członkowie klubu

Jeśli kochasz góry i chciałbyś poznać szlaki i pasma górskie to masz niesamowitą okazję.

Zapisy

Napisz do nas na Facebooku, na maila bądź wypełnij formularz.

W naszej szkole powstał pomysł na połączenie Szkolnego Klubu Górskiego działającego w Opolskim Elektryczniaku i setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Projekt zakładał zdobycie najwyższego szczytu Polski Rysy przez nauczycieli.

Rok 2018 jest rokiem szczególnym dla wszystkich Polaków; setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości skłania do organizowania różnych imprez, które podkreślą wagę tego jubileuszu. W Elektryczniaku podjęto wiele działań dla uczczenia odzyskania niepodległości.
Także nauczyciele należący do Szkolnego Klubu Nauczycielskiego postanowili na swój sposób uczcić wyjątkową rocznicę. Grupa górskich pasjonatów z grona pedagogicznego zrealizowała projekt objęty patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Kuratorium Oświaty w Opolu „Dach Polski na 100-lecie odzyskania niepodległości”.
W naszej szkole powstał pomysł na połączenie Szkolnego Klubu Górskiego działającego w Opolskim Elektryczniaku i setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Projekt zakładał zdobycie najwyższego szczytu Polski Rysy przez nauczycieli Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Opolu tworzących Nauczycielski Klub Górski. Na szczycie góry miała zostać wykonana wspólna fotografia z flagą Polski.
Ale od początku. 29 września 17. Nauczycieli zdobyło najwyższy szczyt Polski – Rysy. Wyruszyliśmy około 5.00 rano tak, aby być na parkingu Popradskie Pleco około godz. 6.00. Następnie ruszyliśmy asfaltową drogą do rozstaju szlaków przy Popradzkim Stawie (1520 m), gdzie znajduje się składzik towarów, które można pobrać i wnieść do Chaty pod Rysami. Po chwili przerwy w schronisku przy Popradzkim Stawie udaliśmy się w stronę Doliny Mięguszowieckiej, gdzie doszliśmy za niebieskimi oznaczeniami, prowadzącymi na Koprową Przełęcz. Z każdym metrem wchodziliśmy w bardziej zimowy teren: szlak pokryty lodem oraz śniegiem. Po przekroczeniu Żabiej Doliny Mięguszowieckiej, gdzie znajdują się Żabie Stawy Mięguszowieckie zrobiliśmy postój na założenie sprzętu zimowego: raki, czekan ponieważ przed nami trudniejsza część szlaku, a mianowicie trawers zbocza oddzielające dolinę Mięguszowiecką od Kotlinki pod Wagą, w której znajduje się schronisko pod Rysami. Ścieżka ubezpieczona jest systemem łańcuchów oraz klamer. Poradziliśmy sobie bardzo dobrze w tych trudnych zimowych warunkach z łańcuchami, klamrami i w niedługim czasie doszliśmy do symbolicznej granicy „Wolnego Królestwa Rysów”, gdzie turystów wita tablica oraz kolorowa brama, która przywodzi na myśl himalajskie klimaty.
Następny postój przed atakiem szczytowym to Chata pod Rysami - Schronisko pod Wagą (2250 m) - najwyżej położony schron w Tatrach. Zagrzaliśmy się, łyk gorącej herbaty, obowiązkowe odwiedzenie najwyżej położnej toalety w Tatrach (zresztą nad przepaścią) i  następnie ruszamy dalej, a właściwie wyżej. Po kilku zakosach wchodzimy na przełęcz Waga. Od tego momentu rozpoczęła się wspinaczka po oblodzonych i pokrytych śniegiem kamieniach. Udało się! Po godzinnej wspinaczce osiągamy Rysy.
Ze względu na ekstremalne warunki, robimy zdjęcie z flagą Polski i schodzimy niżej, w bezpieczne miejsce. Dla niektórych nauczycieli osiągnięcie tego szczyty było związane ze zdobywaniem szczytów należących do Korony Gór Polskich, a dla niektórych było to spełnienie marzeń.
Po powrocie na nocleg, do wielu z nas dotarło dopiero to czego dokonaliśmy w takich warunkach: dach Polski na stulecie niepodległości.

Zobacz fotorelacje z wejścia na Rysy - zdjęcia.

 

Dlaczego chodzę po górach?

Kiedyś na Demotywatorach przeczytałem zdanie, które bardzo dobrze odpowiada na pytanie dlaczego chodzę po górach. Otóż ludzi można podzielić na dwa rodzaje: na tych, którym nie trzeba tłumaczyć tej miłości do gór i na tych, którzy nigdy tego nie zrozumieją.
Piotr Dobrowolski
Nauczyciel - członek SKG
Góry przyciągają mnie swoją magią i nieprzewidywalnością. Potrafią skatować nogi ale odwdzięczają się pięknymi widokami. Pozwalają mi zapomnieć o codziennej, szarej rzeczywistości.
Mikołaj Żytyński
Odkąd pamiętam lubię wysiłek fizyczny, góry są wspaniałym miejscem na sprawdzenie swoich sił i jednocześnie odpoczynek od codzienności. Czasami wspinaczka jest męcząca, ale widoki z samego szczytu są czymś niesamowitym i niezapomnianym.
Bartłomiej Zieliński
Góry są dla mnie doskonałą odskocznią od codzienności. Uczą doceniać rzeczy proste, takie których na co dzień nie dostrzegamy. Wbrew pozorom są ciekawe i zawsze nieprzewidywalne.
Kewin Warzecha
Lubię podziwiać górskie krajobrazy, spędzać aktywnie czas, dużą satysfakcję przynosi mi stanięcie na szczycie góry po całym dniu wędrówki.
Adam Lukosik
Dlaczego lubię chodzić po górach? Co przyjemnego jest w zmęczeniu, pocie, i bolących od wędrówki nogach? Może to, że powietrze u góry ma lepszy smak, a przebywanie na szlaku pozwala na psychiczne katharsis.
Mikołaj Chmielak
Jest w tym coś nieuchwytnego i niewytłumaczalnego. Nieważne ile razy byśmy się starali to wytłumaczyć, to i tak nie zrozumiesz tego dopóki sam nie spróbujesz.
Adrian Panek
Bardzo lubię góry... Ogólnie kontakt z naturą i w tym wypadku nie muszą być to akurat góry. Szum drzew, świeże powietrze i spokój. Uwielbiam poznawać nowe miejsca.
Michał Wojda
Gdy pojechałem pierwszy raz w góry 6 lub 7 lat temu bardzo mi się spodobały piękne widoki, nieźle towarzystwo przyroda ale nie tylko 3 lata temu gdy pojechałem na Babią Górę poczułem tą chęć i dalsza ochotę chodzenia po górach. W górach zawsze umiem się odstresować, wyluzować zapomnieć o kłopotach, naładować tak zwane baterie nigdzie tak nie umiem odpocząć jak w górach.
Nikodem Sękowski

Należymy do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski

Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku, a tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Klub zrzesza nie tylko rodaków z kraju, ale i mieszkańców wielu państw europejskich, a nawet dalekiej Syberii. Osoby przyjęte do Klubu mają prawo noszenia odznaki klubowej. Członkowie Klubu Zdobywcy Korony Gór Polski dokumentują swoje wejścia na koronne szczyty w specjalnej książeczce zbierając pieczątki.

Zobacz wykaz szczytów