Szkolny Klub Górski

Góry zachwycają, inspirują, porządkują wiele ludzkich spraw. O górach można mówić bez końca.

"Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie." – Piotr Pustelnik.

Szkolny Klub Górski umożliwia młodym ludziom dokonać wyboru. Do zobaczenia w górach!

77 454 45 24
piodobro@wp.pl
Tadeusza Kościuszki 39, 45-062 Opole
  • Aktualności

    Przeczytaj co u nas się dzieje.

  • Korona Gór Polski

    Zobacz, które szczyty tworzą Koronę Gór Polski.

  • Wyprawy

    Przeczytaj relacje z naszych wypraw.

  • Współpraca

    Poznaj naszych partnerów i sponsorów.

  • Historia szkoły

    Poznaj historię Opolskiego Elektryczniaka.

Najnowsze artykuły

Zapisy do Szkolnego Klubu Górskiego

Zapisy do Szkolnego Klubu Górskiego

Wystartował nowy rok szkolny - Jesteśmy po miesiącu Wielu z Was już pyta, co można zrobić, żeby zostać członkiem SKG Opole, dlatego rozpoczynamy nowy nabór. Warto tworzyć prawdopodobnie jedyny taki...

Szkolny Klub Górski na Ekspedycji 13 w Słowenii

Szkolny Klub Górski na Ekspedycji 13 w Słowenii

W dniach 1 - 7.09.2024 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już w trzynastej Ekspedycji.

Niezwykłe spotkanie o trekkingu w Himalajach

Niezwykłe spotkanie o trekkingu w Himalajach

W ramach „Spotkań z ludźmi gór” organizowanych przez Szkolny Klub Górski, w środę 10 kwietnia 2024 odbyło się kolejne spotkanie.

Opowieść o trekkingu w Neapolu

Opowieść o trekkingu w Neapolu

Przed nami niesamowite spotkanie.

Filmowe podsumowanie Ekspedycji 12

Filmowe podsumowanie Ekspedycji 12

Zapraszamy do oglądnienia filmu podsumowującego Ekspedycję 12, która odbyła się w dniach 11 - 13.03.2024.

Ekspedycja 12 zaprowadziła nas w malownicze Sudety

Ekspedycja 12 zaprowadziła nas w malownicze Sudety

W dniach 11 - 13.03.2024 Szkolny Klub Górski uczestniczył w kolejnej, już dwunastej Ekspedycji.

Ślubowanie i przyjęcie nowych członków do Szkolnego Klubu Górskiego

Ślubowanie i przyjęcie nowych członków do Szkolnego Klubu Górskiego

W środę, 3 stycznia 2024 r. 25 uczniów naszej szkoły złożyło uroczyste ślubowanie i wyraziło chęć przynależenia do Szkolnego Klubu Górskiego.

Członkowie SKG uczestniczyli w akcji "Apteczka na szlaku"

Członkowie SKG uczestniczyli w akcji "Apteczka na szlaku"

Projekt polega na zaopatrzeniu jak największej liczby punktów na trasach, którymi poruszają się turyści w rzeczy, które nie zawsze mamy w plecakach, a które bardzo mogą nam się przydać.

 

 

O nas

Szkolny Klub Górski jest klubem o charakterze typowo turystyczno-górskim, co oznacza, że każdy - nieistotne, czy wytrawnym "góralem", czy też początkującym turystą - znajdzie tu coś dla siebie.

Cele i zadania

Zadania i cele jakie stawia sobie Szkolny Klub Górski.

Spotkania

Siedzibą naszego Klubu jest Zespół Szkół Elektrycznych w Opolu. Spotykamy się w wcześniej ustalone środy o godz. 14.45.

Członkowie klubu

Jeśli kochasz góry i chciałbyś poznać szlaki i pasma górskie to masz niesamowitą okazję.

Zapisy

Napisz do nas na Facebooku, na maila bądź wypełnij formularz.

W dniach 28-29 marca 2017 r. członkowie należący do Szkolnego Klubu Górskiego uczestniczyli w pierwszej wyprawie. Pierwszym szczytem był Śnieżnik – najwyższy szczyt Sudetów Wschodnich, a drugim Jagodna – najwyższy szczyt Gór Bardzkich. Członkowie Klubu Górskiego mają również w swoich celach statutowych zdobywanie najwyższych szczytów górskich w kraju. Związane jest to z tym, że przynależą oni do Klubu Zdobywców Korony Gór Polskich.
We wtorek, 18 uczestników wyjazdu wraz z opiekunami spotkało się o godz. 7:30 w szkole i po sprawdzeniu obecności wyruszyło w kierunku busa, którym pojechali do Miedzygórza.

W czasie drogi uczniowie poznali historię ziemi kłodzkiej oraz charakterystykę pierwszego szczytu. Warto dodać, że członkowie klubu w ramach przygotowań do wyjazdu, przygotowali prezentację dotyczącą każdego szczyty pod względem oznakowania trasy, charakterystyki czy też topografii terenu.
Po dotarciu do Międzygórza, uczniowie spakowali wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy i wyruszyli wraz z przewodnikiem do schroniska na Śnieżniku. Trasa była wymagająca i bardzo urozmaicona. Ze względu na charakter grupy, przewodnik zaproponował wejście na szczyt częściowo szlakiem turystycznym. Warto podkreślić fakt niesamowitych warunków atmosferycznych. Pomimo dużej ilości śniegu, temperatura była tak wysoka, że można było śmiało chodzić w „krótkim rękawku”.
Po dotarciu do schroniska członkowie klubu rozpakowali się, zjedli obiad  i przyszedł czas wejścia na szczyt Śnieżnika. Dodatkowo przewodnik zaproponował przejście nieznakowaną trasą do źródła wód spływających aż do samego Morza Czarnego. Na szczycie Śnieżnika można było podziwiać przepiękną panoramę.
Wieczór w schronisku młodzież spędziła na szkoleniu przeprowadzonym przez przewodnika GOPR, a dla chętnych była możliwość wieczornego wejścia z czołówkami i latarkami na Średniak by podziwiać zachód słońca. Część uczniów spędziła jeszcze czas przy ognisku podziwiając rozświetlone niebo pełne gwiazd.
Następnego dnia po śniadaniu przyszła kolej na drugie szkolenie. Tym razem nauczyciele wychowania fizycznego: p. Krzysztof Kamieniak i p. Waldemar Dobrowolski przypomnieli podstawowe elementy dobrego przygotowania się do każdego wysiłku, czyli rozgrzewki, a szczególnie przygotowania do wyruszenia w góry.
Po zejściu ze Śnieżnika, przejechaniu tzw. autostradą sudecką w miejsce, uczniowie rozpoczęli wędrówkę na drugi szczyt jakim była Jagodna. Podziwiając przepiękne krajobrazy i „dzikie” tereny udało się wejść na najwyższy szczyt gór Bardzkich, a następnie przejść do schroniska Spalona, gdzie czekał przygotowany obiad. Po przybiciu kolejnych pieczątek do legitymacji członkowie SKG udali się w drogę powrotną do Opola.
Pierwszy wyjazd Szkolnego Klubu Górskiego zintegrował członków klubu górskiego, jak również pozwolił na „praktykę” zdobytej dotychczasowej wiedzy ze szkoleń.

Zobacz zdjęcia z wyprawy.

Dlaczego chodzę po górach?

Kiedyś na Demotywatorach przeczytałem zdanie, które bardzo dobrze odpowiada na pytanie dlaczego chodzę po górach. Otóż ludzi można podzielić na dwa rodzaje: na tych, którym nie trzeba tłumaczyć tej miłości do gór i na tych, którzy nigdy tego nie zrozumieją.
Piotr Dobrowolski
Nauczyciel - członek SKG
Góry przyciągają mnie swoją magią i nieprzewidywalnością. Potrafią skatować nogi ale odwdzięczają się pięknymi widokami. Pozwalają mi zapomnieć o codziennej, szarej rzeczywistości.
Mikołaj Żytyński
Odkąd pamiętam lubię wysiłek fizyczny, góry są wspaniałym miejscem na sprawdzenie swoich sił i jednocześnie odpoczynek od codzienności. Czasami wspinaczka jest męcząca, ale widoki z samego szczytu są czymś niesamowitym i niezapomnianym.
Bartłomiej Zieliński
Góry są dla mnie doskonałą odskocznią od codzienności. Uczą doceniać rzeczy proste, takie których na co dzień nie dostrzegamy. Wbrew pozorom są ciekawe i zawsze nieprzewidywalne.
Kewin Warzecha
Lubię podziwiać górskie krajobrazy, spędzać aktywnie czas, dużą satysfakcję przynosi mi stanięcie na szczycie góry po całym dniu wędrówki.
Adam Lukosik
Dlaczego lubię chodzić po górach? Co przyjemnego jest w zmęczeniu, pocie, i bolących od wędrówki nogach? Może to, że powietrze u góry ma lepszy smak, a przebywanie na szlaku pozwala na psychiczne katharsis.
Mikołaj Chmielak
Jest w tym coś nieuchwytnego i niewytłumaczalnego. Nieważne ile razy byśmy się starali to wytłumaczyć, to i tak nie zrozumiesz tego dopóki sam nie spróbujesz.
Adrian Panek
Bardzo lubię góry... Ogólnie kontakt z naturą i w tym wypadku nie muszą być to akurat góry. Szum drzew, świeże powietrze i spokój. Uwielbiam poznawać nowe miejsca.
Michał Wojda
Gdy pojechałem pierwszy raz w góry 6 lub 7 lat temu bardzo mi się spodobały piękne widoki, nieźle towarzystwo przyroda ale nie tylko 3 lata temu gdy pojechałem na Babią Górę poczułem tą chęć i dalsza ochotę chodzenia po górach. W górach zawsze umiem się odstresować, wyluzować zapomnieć o kłopotach, naładować tak zwane baterie nigdzie tak nie umiem odpocząć jak w górach.
Nikodem Sękowski

Należymy do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski

Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku, a tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Aby zostać jej zdobywcą trzeba wejść na nie pokonując siłą własnych mięśni ponad 30 tysięcy metrów n.p.m. Klub zrzesza nie tylko rodaków z kraju, ale i mieszkańców wielu państw europejskich, a nawet dalekiej Syberii. Osoby przyjęte do Klubu mają prawo noszenia odznaki klubowej. Członkowie Klubu Zdobywcy Korony Gór Polski dokumentują swoje wejścia na koronne szczyty w specjalnej książeczce zbierając pieczątki.

Zobacz wykaz szczytów